İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip kalıpçılık, başlangıçta küçük alet yapımları, kuyumculuk ve heykel yapımında kullanılsa da günümüzde otomasyona geçilmesiyle, seri üretimde de  kullanılmaya başlanmıştır.

Kalıbın üretildiği malzemeye göre birden fazla imal edilecek obje için zaman ve enerji tasarrufu sağlarken ve hızlı üretimi garantilemektedir. Sanayi  devriminin ardından seri üretime geçilmesiyle bu sektörün imalattaki önemi gittikçe artmaktadır. Yenilikleri diğer sektördeki imalatlara da taşımak için  kalıp üretilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Özellikle dayanıklı tüketim mallarında imalat, kalıp sektörüne bağlı olarak ilerlemektedir. Türkiye'nin ihracatta birinci sırada yer alan motorlu cihazlar, otomotiv ve beyaz eşya sektörleri özellikle kalıpçılığın gelişmesine bağlı olarak öne çıkmaktadır.

Kalıplar işçilik ve kalitelerine göre sınıflandırılmaktadır. Kullanım alanına ve hammaddesine göre değişiklik göstermektedir. Kalıp tasarım ve evreleri oldukça zahmetli olsa da, hizmet verdiği sektörlerde sağladığı  enerji tasarrufu ve üretim sürecini yarı yarıya kısaltması sebebiyle firmalar kalıpla imalata yönelmektedir.

Bega Kalıp'ın uzman çalışanları, çağın teknolojisini kullanarak imal ettiği kalıplarla üretiminizde kalite ve verimliliği artırarak sektördeki yenilikleri ürünlerinize taşıyabileceksiniz. Seri üretimi mümkün olmayan kalıpçılık imalatında, özellikle deneyimli ve kalifiyeli personellerle çalışılması zorunluluktur. Diğer sektörlerdeki kaliteyi de belirleyen unsurların biri olan kalıpçılık, dış ve iç ticaretin gelişmesinde oldukça faydalı ve katma değere sahip bir sektördür.